Ile ząb ma korzeni a ile kanałów?
Nad tym, ile dany ząb ma kanałów, zwykle zastanawiamy się w momencie konieczności przeprowadzenia leczenia endodontycznego. To istotna kwestia, od której zależy koszt terapii. Każda grupa zębowa pełni inną funkcję i dlatego różni się od siebie budową. Zatem ile kanałów ma ząb 6 dolny, a ile kanałów ma ząb 5 górna?
Od tego, ile ząb ma kanałów, zależy długość leczenia endodontycznego, stopień trudności zabiegu, a także ryzyko wystąpienia potencjalnych powikłań. Wpływa to także na koszt przeprowadzonej usługi. Sprawdź zatem, ile kanałów mają poszczególne zęby.
Ile kanałów ma ząb?
Odpowiedź na powyższe pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Dlaczego? Liczba kanałów zależy bowiem od rodzaju zęba czy liczby korzeni, a przy tym stanowi cechę osobniczą. Oznacza to, że u każdego liczba kanałów może być inna. Co więcej, mogą się one różnić również rozmieszczeniem.

Czasem z komory zęba wychodzą oddzielnie dwa kanały, które w korzeniu zaczynają się ze sobą łączyć, by następnie tuż przy wierzchołkach, na nowo się rozdzielać. Nierzadko lekarz dopiero podczas oczyszczania i przygotowywania kanałów pod wypełnienie znajduje „dodatkowy” kanał, który nie był widoczny na zdjęciu RTG. To się zdarza, gdy kanał jest zbyt wąski lub nakłada się na kanał główny. Dlatego ważne jest, aby wykonywać leczenie endodontyczne u specjalisty – endodonty wyposażonego w mikroskop.
Dzięki dużemu powiększeniu można zauważyć dodatkowe ujścia kanałów czy mikrourazów. Wszystko to wpływa pozytywnie na jakość leczenia, a także redukuje ryzyko wystąpienia powikłań.
Zęby sieczne i kły – ile ząb ma korzeni i kanałów?
Ząb jedynka ile ma kanałów? Przyjmuje się, że zęby sieczne, czyli jedynki i dwójki, to zęby jednokorzeniowe i jednokanałowe. Podobnie sytuacja wygląda u trójek (kłów). Wyjątek mogą stanowić siekacze dolne, u których w 40% przypadków występuje drugi, oddzielny kanał. Zaletą uzębienia przedniego jest jednak to, że są to zęby dość proste w leczeniu endodontycznym.
Niemniej nawet w takim przypadku, lepiej udać się do dobrego endodonty. Niedokładnie oczyszczony ząb ulega bowiem niekiedy ciemnieniu (sinieniu). Zdarza się tak, gdy w zachyłkach komory pozostają niewielkie fragmenty krwi lub miazgi, które z czasem ulegają hemolizie. Skutkiem jest wyraźne przebarwienie zęba, co znacznie pogarsza estetykę uśmiechu.
Ząb czwórka – ile ma kanałów?
Do przedtrzonowców zaliczamy czwórki i piątki. Zęby te pełnią ważną rolę w jamie ustnej, bowiem odpowiadają za rozgniatanie i rozrywanie pokarmu na mniejsze kawałki. Ile kanałów ma ząb? 4 dolna ma najczęściej jeden korzeń i jeden kanał. Sytuacja wygląda nieco inaczej w górnym łuku – 4 górna ma jeden korzeń i dwa kanały. Warto mieć też na uwadze, że zdarzają się osoby mające dwukorzeniowe czwórki, a co za tym idzie, dwa kanały. A ząb 5 ile ma kanałów?
Ile kanałów ma ząb 5?
Sytuacja w piątkach górnych i dolnych też nie jest oczywista. Choć zęby te mają tylko jeden korzeń, w 25% przypadków mogą występować w nich dwa kanały. Natomiast w dolnych jeden, dwa, a nawet trzy.
Ile kanałów ma ząb 6?
Ząb 6 ile ma kanałów? Szóstki to pierwsze zęby trzonowe, które podobnie jak siódemki i ósemki odpowiadają za miażdżenie i dokładne przeżuwanie pokarmu. Najczęściej szóstki mają trzy korzenie i trzy lub cztery kanały. Jeśli występuje czwarty, z reguły jest dla lekarza dość trudny do wykrycia, bowiem zwykle jest cienki i dość mocno zakrzywiony.
Przekłada się to niestety na długość, stopień skomplikowania oraz koszt leczenia. Ze względu na trudność leczenia zaleca się wybrać gabinet wyposażony w mikroskop. Warto też wiedzieć, że rzadko, ale zdarzają się, szóstki, które mają aż pięć kanałów.
Ząb 7 – ile korzeni i kanałów?
Siódemki, czyli drugie trzonowce, najczęściej mają dwa korzenie. W 15% przypadków zdarza się jeden stożkowaty korzeń, a w około 1-2% – trzy. Ząb siódemka górna ile kanałów? Najczęściej trzy lub cztery, dolne zaś średnio trzy.
Ząb ósemka – korzenie i kanały
Trzecie trzonowce, nazywane potocznie zębami mądrości, to nierzadko dość kłopotliwe uzębienie. Wiele z nich zostaje w kości lub nie wyrzyna się całkowicie. Co więcej, ze względu na swoją lokalizację, mogą być trudne w utrzymaniu czystości, przez co najczęściej dotyka ich próchnica. Czy warto zatem leczyć je kanałowo? I tak, i nie.
Wszystko zależy od konkretnego pacjenta, stanu zdrowia zęba i pozostałego uzębienia. Leczenie ósemek warto rozważyć w przypadku braku któregoś z trzonowców np. siódemki. Wówczas ząb mądrości, o ile jest w dobrym stanie, może zająć miejsce brakującego i tym samym przejąć jego funkcje.
W takim przypadku leczenie endodontyczne jest dobrą inwestycją. Warto jednak wiedzieć, że są to zęby łatwe w leczeniu. Charakteryzują się mocno zakrzywionymi, wąskimi, a niekiedy i zrośniętymi kanałami. Jeśli chodzi o ich liczbę, w górnych może występować od jednego aż do czterech kanałów, natomiast w dolnych od dwóch do pięciu.