Gdzie zrobić implanty zębów? Co to jest? Jak dbać? Ile kosztuje?
Implanty to jedna z chętniej wybieranych metod uzupełnienia braków zębowych. Pacjenci doceniają je za wysoką jakość wykonania, komfort użytkowania oraz estetykę. Jeśli i ty zastanawiasz się nad tym uzupełnieniem, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy w nim czy warto wstawiać implanty, jaki jest ich koszt, gdzie przeprowadzić zabieg oraz jak należy o nie dbać.
Wiele osób traktuje braki zębowe jedynie jako problem natury estetycznej. Tymczasem długo utrzymujące się luki jednego lub kilku zębów mogą prowadzić do przemieszczania uzębienia, przechylania się zębów w stronę braków, zaniku kości wyrostka zębodołowego czy pogorszenia się rysów twarzy. Mogą też skutkować problemami ze zgryzem, stawem skroniowo-żuchwowym, przeżuwaniem pokarmów czy swobodnym mówieniem.
Konsekwencje zwlekania z decyzją o zastosowaniu uzupełnienia protetycznego mogą mieć więc zgubny wpływ na pewność siebie, ale i zdrowie czy codzienny komfort. Jednak czy warto zainwestować akurat w implanty? Czy każdy może sobie na nie pozwolić? Czy implant zęba może się nie przyjąć? Czy może być refundowany? Co to są implanty zębowe?
Co to jest implant zęba?
Czym jest i jak wygląda implant zęba? To swego rodzaju sztuczny ząb, którego zadaniem jest możliwie najwierniej odtworzyć naturalnego odpowiednika. Choć pacjenci postrzegają to uzupełnienie jako cały ząb, implantem określamy tak naprawdę jedynie tytanową śrubę, która zastępuje korzeń. Dopiero na wygojony implant, czyli po jego trwałym połączeniu się z kością, możliwe jest osadzenie korony.

Implant z koroną to wysokiej jakości uzupełnienie, które niczym nie przypomina sztucznego zęba na haczyku, który jeszcze parę dekad temu był dość popularnym rozwiązaniem wśród pacjentów. Dzięki nowoczesnej stomatologii, specjalistycznym urządzeniom oraz umiejętnościom stomatologów możliwe jest odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Co więcej, implant jest komfortowy w użytkowaniu i w niczym nie odstaje od naturalnego uzębienia. Z jego pomocą lekarz może przywrócić pacjentowi pewność siebie i poczucie atrakcyjności, ale także poprawić jakość jego życia.
Czy implanty można założyć od razu po usunięciu zęba?
Lekarz może przeprowadzić zabieg implantologiczny w dwóch sytuacjach: jeżeli w miejsce brakującego zęba chcesz wstawić implant lub gdy posiadasz zniszczony ząb, który nie nadaje się do dalszego leczenia. W tym drugim przypadku podczas jednego zabiegu chirurg może wykonać ekstrakcję, a następnie wkręcić tytanową śrubę.
Musisz pamiętać, że każdy pacjent jest inny i ma inne warunki w jamie ustnej. Dlatego to lekarz po zapoznaniu się ze zdjęciami tomograficznymi, dokonaniu pomiarów i ocenie jakości kości podejmuje decyzję o przebiegu zabiegu. Warto zaznaczyć, że nierzadko decyduje się przy tym na podsypanie wyrostka zębodołowego materiałem kościotwórczym.

Zdarza się bowiem tak, że ubytek w tkance jest na tyle duży, że istnieje duże ryzyko, iż implant nie utrzymałby się w jamie ustnej i pod wpływem sił żucia mógłby wypaść. Dlatego decyzja o wkręceniu implantu może zostać odroczona w czasie, aż do momentu zregenerowania tkanki kostnej.
Możesz się zastanawiać, jak szybko po usunięciu zęba można wstawić implant. Otóż jeżeli zabieg nie był przeprowadzony z jednoczesnym wkręceniem tytanowej śruby, wówczas należy odczekać aż miejsce po ekstrakcji się wygoi, a kość zregeneruje. W przypadku dodatkowego podsypania materiałem kościotwórczym czeka się zwykle od kilku miesięcy do pół roku. Wszystko jest kwestią indywidualną i zależy od stanu wyjściowego, czyli tego jak duży był ubytek kości, oraz zdolności danego organizmu do regeneracji.
Jak długo goi się implant zęba i kiedy można zakładać koronę? Najczęściej okres ten wynosi od 4 do 6 miesięcy, jednak wszystko zależy od organizmu. W tym czasie lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG w celu oceny procesu osteointegracji, czyli przebiegu łączenia się implantu z tkanką kostną.
Czy paradontoza wyklucza implanty?
Choć implanty są najczęściej dobrze przyjmowane przez organizm, istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Jednym z nich jest paradontoza. To schorzenie, które objawia się zapaleniem dziąseł, a następnie ich obniżaniem. Warto jednak wiedzieć, że paradontoza może uszkadzać również struktury utrzymujące zęby w zębodołach: ozębną, cement korzeniowy, kość oraz wspomniane dziąsło. U pacjentów z zaawansowanym schorzeniem istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo wypadnięcia implantu.
Kolejnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są: osteoporoza, cukrzyca, bruksizm, problemy z krzepliwością krwi, choroby serca, padaczka, nowotwory czy AIDS. Niewskazane jest również przeprowadzanie implantologii u palaczy oraz osób, które mają trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Namnażające się bakterie mogłyby bowiem prowadzić do powstawania częstych stanów zapalnych.
Jak dbać o implanty?
Istnieje mylne przekonanie, że jeśli posiada się w jamie ustnej sztuczny ząb, to nie trzeba o niego dbać – w końcu nie ulegnie on demineralizacji, a bakterie próchnicowe go nie zniszczą. To duży błąd, który może cię kosztować kolejne problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Jak dbać o implanty zębów?
Ważna jest przede wszystkim codzienna higiena, czyli dokładne szczotkowanie zębów, bez względu na to czy są sztuczne czy nie, dziąseł, a także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Wszystko to stanowi podstawę dbania o implanty, bowiem płytka nazębna osadza się w całej jamie ustnej. Obejmuje ona zarówno uzębienie, jak i elementy protez, język czy błonę śluzową. To właśnie na płytce rozwijają się i namnażają bakterie odpowiedzialne nie tylko za próchnicę, ale i stany zapalne dziąseł, które mogą przyczynić się do wypadnięcia implantu.

Kolejnym ważnym elementem dbania o implanty są systematyczne wizyty kontrolne u dentysty, u którego zakładałeś uzupełnienie. Powinny się one odbywać przynajmniej dwa razy do roku. Dzięki nim lekarz może dokonać konserwacji implantu, sprawdzić jego utrzymanie w jamie ustnej, wyczyścić przestrzenie wokół śruby czy dokręcić poluzowaną koronę.
To całkowicie naturalne, bowiem w jamie ustnej nieustannie działają na uzupełnienie siły żucia, które mogą przyczynić się do jej „odkręcenia”.
Czy implant zęba jest na całe życie?
Implant to jedno z lepszych uzupełnień stomatologicznych, który doskonale imituje naturalny ząb oraz odtwarza jego funkcje. To, czy posłuży ci on na całe życie, w dużym stopniu zależy od jakości tytanowej śruby, sposobu jej zaimplementowania, a także higieny i systematycznych wizyt konserwatorskich. Na zdrowie jamy ustnej, a także żywotność implantu istotny wpływ mają także: dieta, stosowane używki, takie jak papierosy, czy choroby, które mogą pojawić się w twoim życiu.
Czy implanty zębowe są refundowane?
Pacjenci mogą ubiegać się obecnie jedynie o refundację protez zębowych. Leczenie implantologiczne nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, więc nie jest objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Możliwe jest jednak ubieganie się o dofinansowanie, jeśli utraciłeś ząb lub zęby wskutek wypadku. Wówczas możesz złożyć podanie do Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ, w ramach którego musisz uargumentować potrzebę założenia implantu, a także dołączyć wymaganą dokumentację medyczną. Nie gwarantuje to pełnego zwrotu kosztów, ale nierzadko pozwala choć częściowo sfinansować koszt zabiegu implantologicznego.
Czy implant zęba może wypaść?
Rzadko, jednak istnieje ryzyko, że implant się nie przyjmie i wypadnie. W takim przypadku nie doszło do właściwego procesu osteointegracji, czyli trwałego połączenia tytanowej śruby z tkanką kostną. Do czynników ryzyka należą również wcześniej wspomniane choroby, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, paradontoza czy AIDS. Zwłaszcza w tych pierwszych dwóch przypadkach organizm może potraktować implant jako ciało obce.

Brak właściwego procesu osteointegracji może być spowodowany również przyjmowaniem niektórych leków, paleniem papierosów, alergią na materiał, z którego została wykonana śruba, a także zakażeniem lub nadmiernym przeciążeniem implantu. Zakażenie może wystąpić przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej lub rezygnacji ze stosowania antybiotyku po zabiegu. Przeciążenie jest natomiast wynikiem wykonania zbyt masywnej korony lub celowego nagryzania twardych przedmiotów – na przykład otwierania butelki zębami.
Dlaczego implanty są takie drogie?
To czy implanty są drogie, czy też nie jest kwestią bardzo subiektywną. Warto jednak wiedzieć jakie czynniki wpływają na ich cenę.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszt samej śruby. Ta jest wykonana z wysokiej jakości, dość drogiego surowca – tytanu, a nierzadko wzbogacona również o inne stopy metali.

Kosztowne są także: jej wytworzenie, użyta technologia, badania, kontrole jakości czy uzyskanie międzynarodowych certyfikatów. Co więcej, implanty potrzebują również specjalistycznego sprzętu, który umożliwi ich trwałe osadzenie w zębodole, narzędzi chirurgicznych, wykorzystywanych podczas zabiegu materiałów, czy odpowiedniego przygotowania gabinetu do przeprowadzenia zabiegu.
Do tego ostatniego zalicza się dezynfekcję, sterylizację oraz zastosowanie jednorazowych jałowych materiałów.
Nie mniej ważne jest także kosztowne wykształcenie chirurga. Studia to za mało, aby świadczyć usługi na najwyższym poziome, dlatego lekarze muszą też odbywać wymagane staże, jak również z własnej kieszeni opłacić liczne kosztowne kursy, warsztaty i szkolenia. Co więcej, chirurg udziela dożywotniej gwarancji, tak więc spoczywa na nim duża odpowiedzialność, w tym finansowa, za powodzenie zabiegu.
Gdzie najlepiej zrobić implanty?
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze danej kliniki stomatologicznej, dowiedz się czy pracują w niej specjaliści, którzy mają odpowiednie wykształcenie i bogate doświadczenie, a także cieszą się renomą wśród pacjentów. Zawsze warto sprawdzić opinie w internecie oraz zweryfikować, czy dany chirurg posiada odpowiednie certyfikaty, odbył wymagane kursy i szkolenia, a także czy należy do stowarzyszeń implantologicznych.

Aby nabrać zaufania do specjalisty, możesz udać się na konsultację, podczas której zadasz nurtujące cię pytania, ocenisz czystość placówki oraz dowiesz się, na jakim systemie implantologicznym pracuje.
Wszystkie wymagania odnośnie gabinetu oraz wiedzy i doświadczenia spełni Dr n. med. Aleksandra Hercka-Mulas. Zachęcamy do zapoznania się z podstroną “O mnie” oraz “Gabinet“. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.
Czy warto robić implanty zębów?
Zdecydowanie warto. Implanty to wysokiej jakości uzupełnienie, które w naturalny sposób odtwarza warunki zgryzowe i przywraca prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej, podnoszą komfort i jakość życia, a także poprawiają estetykę, dzięki czemu pacjenci zyskują atrakcyjny wygląd oraz pewność siebie.
Implanty mogą cię również uchronić przed niekorzystnymi skutkami braku zębów, takimi jak zanik kości wyrostka, zwyrodnienia w stawie skroniowo-żuchwowym (spowodowane nieprawidłowym zgryzem), przemieszczanie się zębów, czy trudności podczas mówienia lub przeżuwania pokarmów.
Mamy nadzieję że artykuł wyjaśnił najważniejsze kwestie związane z implantami. Jeżeli jesteś zainteresowany to zachęcamy do sprawdzenia naszej podstrony “implantologia“. Wartą uwagi jest także podstrona z cennikiem (dla tych, którzy cenią sobie konkrety).