Ile kosztuje i jak przebiega wybielanie zębów u dentysty?
Zdrowe i białe zęby to marzenie niejednej osoby. W końcu stanowią naszą wizytówkę, a przy tym dodają atrakcyjności i pewności siebie. Chcąc uzyskać piękny uśmiech, warto zainteresować się tematem wybielania zębów.
- Kiedy może okazać się ono przydatne?
- Ile kosztuje?
- Czy wybielanie zębów boli?
- Którą metodę lepiej wybrać?
Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z takim zabiegiem.

Zęby o naturalnym odcieniu przypominają kość słoniową – nie są idealnie białe jak z reklamy, a przy ich szyjkach występują zażółcenia. W praktyce, na kolor uzębienia wpływają uwarunkowania genetyczne, natomiast sam odcień zależy od zębiny, czyli tkanki znajdującej się pod szkliwem.
Ewentualne przebarwienia pojawiają się wraz z wiekiem, albo wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej, czy też spożywania barwiących pokarmów i napojów, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody czy wiśnie. Żółknięciu uzębienia sprzyja również palenie papierosów, a także przyjmowanie niektórych leków.
Jeżeli zatem zęby są źródłem twoich kompleksów, trudno jest ci się uśmiechać w towarzystwie bez zasłaniania ust, koniecznie poznaj sposoby na wybielanie zębów, a także dowiedz się, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo i czy jest bolesne.
Wybielanie zębów – w domu czy gabinecie?
Domowe sposoby na wybielanie zębów cieszą się, zwłaszcza w internecie, sporym zainteresowaniem. Użytkownicy doradzają sobie w kwestii środków, które mogą pomóc w osiągnięciu wymarzonego białego uśmiechu. Dlatego na forach nierzadko pojawiają się zapytania typu: czy wybielanie zębów sodą szkodzi, czy sok z cytryny niszczy szkliwo, albo jakie efekty osiągnie się stosując wodę utlenioną.
Niestety, domowe sposoby nie tylko nie przyniosą takich efektów, jak metody stosowane w gabinecie, ale, co gorsze, mogą poważnie uszkodzić szkliwo. Skutkami takiego wybielania są najczęściej: silna nadwrażliwość zębów, stany zapalne dziąseł, a także zwiększenie podatności uzębienia na próchnicę.
Dlatego warto wybrać wybielanie zębów u dentysty. Cena zabiegu będzie co prawda wyższa, niż w przypadku metod wykorzystujących „domowe środki”, jednak zapewnia on lepszy i trwalszy efekt, a przede wszystkim większe bezpieczeństwo.

Czy wybielanie zębów węglem aktywnym jest bezpieczne?
W drogeriach i aptekach od jakiegoś czasu prawdziwym hitem są preparaty do wybielania zębów z węglem aktywnym. Chodzi tu o między innymi pasty do zębów, tabletki czy gotowy proszek w małych słoiczkach.
Warto jednak wiedzieć, że węgiel aktywny działa podobnie, jak wszystkie domowe sposoby, czyli powierzchniowo. Usuwa osady po kawie, herbacie czy czerwonym winie, jednak nie ma wpływu na kolor zębiny. Jego zaletą są zdolności absorpcyjne, to znaczy świetnie pochłania toksyny i osad nazębny, ale nawet sam producent najczęściej informuje, że jedynie przywraca on „naturalną biel zębów”.
Warto mieć też na uwadze, że aktywny węgiel w pastach czy proszkach, które są przeznaczone do wybielania, różni się od tego pierwiastka w tabletkach na biegunkę. Zasadniczą różnicą jest wielkość oraz forma cząsteczek. Oznacza to, że preparatem, który nie służy do higieny jamy ustnej, możesz nadmiernie zetrzeć szkliwo i doprowadzić do jego uszkodzenia.
Wybielanie zębów – cena
Ile kosztuje wybielanie zębów za pomocą domowych środków, a ile zapłacisz za tę usługę w gabinecie? Oczywiście różnica cenowa będzie spora, ale i efekt nieporównywalny. W gabinecie zyskujesz pewność profesjonalnie przeprowadzonej usługi, jak również pełne bezpieczeństwo.
Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? Wiele zależy od wyboru metody, systemu, liczby zębów poddawanych zabiegowi oraz użytych materiałów. Na cenę będzie miało również wpływ miejsce – w większych miastach pacjent zapłaci za usługę nieco więcej. Duże zależy także od doświadczenia dentysty.
Więcej informacji na temat cen poszczególnych zabiegów i wizyt znajdziesz w naszym cenniku.
Jak wygląda wybielanie zębów?
Możemy wyróżnić kilka metod wybielania zębów: laserową, lampą LED oraz nakładkową. W przypadku dwóch pierwszych schemat działania jest podobny. Przed przystąpieniem do wybielania zabezpiecza się dziąsła płynnym koferdamem, pacjentowi zakłada okulary ochronne, a następnie na powierzchnie licowe zębów aplikuje żel wybielający (nadtlenek wodoru).
Kolejnym etapem jest naświetlanie uzębienia, które odbywa się zwykle w trzech cyklach po 15-20 minut – po każdym żel jest zmywany i zastępowany nową warstwą.
Jak działa wybielanie zębów przy pomocy lampy LED i lasera? Oba urządzenia różnią się długością fali, co ma znaczący wpływ na ich działanie i efekty końcowe. Wiązka emitowana przez ledowe lampy wnika nieco płyciej, dlatego polecana jest osobom o delikatnych przebarwieniach lub w celu podtrzymania zadowalających rezultatów. W zależności od predyspozycji organizmu efekty utrzymują się przez okres od 6 do 9 miesięcy.

Jeśli chodzi o laserowe wybielanie zębów, rezultaty są widoczne nawet przez 2-3 lata.
Metoda nakładkowa polega na wykonaniu indywidualnych szyn wybielających, które pacjent otrzymuje wraz z preparatem wybielającym do stosowania w domu. Żel aplikuje się do wnętrza nakładki w miejscu licowych powierzchni zębów, a następnie zakłada na noc, po wcześniejszym umyciu zębów. Kuracja wybielająca dopasowywana jest indywidualnie do pacjenta i trwa średnio do dwóch tygodni. Jej rezultat to jaśniejsze zęby nawet o 6 odcieni, które mogą utrzymywać się przez 2-3 lata.
Wybielanie zębów – przed i po
Czy wybielanie zębów jest skuteczne? A jeśli tak, to jakie konkretnie efekty można dzięki niemu uzyskać? To jedne z najczęściej zadawanych pytań. W praktyce, efektywność wybielania jest kwestią indywidualną i zależy od predyspozycji pacjenta, wybranej przez niego metody oraz tego, czy będzie przestrzegał zaleceń lekarza. W przypadku laserowego wybielania, zęby mogą zyskać odcień jaśniejszy od 5 do nawet 16 odcieni. Lampa LED pozwala natomiast rozjaśnić zęby do 8 tonów, a nakładki nazębne do 6-8 odcieni.
Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?
Zainteresowani usługą często pytają również, czy laserowe wybielanie zębów jest szkodliwe i czy każdy może poddać się zabiegowi. Otóż wybielanie zębów nie musi być szkodliwe, ale pod warunkiem, że skorzysta się z usług specjalisty, który indywidualnie dobierze i doradzi odpowiednią metodę, a także oceni stan uzębienia.
Osoby, które na co dzień zmagają się z silną nadwrażliwością zębów, mają obnażone szyjki zębowe, zaawansowaną paradontozę czy bruksizm nie powinny poddawać się zabiegowi. Próchnica nie jest tu przeciwwskazaniem, ale przed wybielaniem zębów dobrze jest je wyleczyć, a także oczyścić z płytki i kamienia nazębnego.

Czy wybielanie zębów boli?
Wybielanie zębów nie boli, jednak po jego zakończeniu pacjent może odczuwać delikatną nadwrażliwość utrzymującą się przez kilka dni. Ma to związek z dehydratacją zębiny, czyli jej odwodnieniem. Preparaty do wybielania wyciągają bowiem płyn zawarty w kanalikach i w wyniku tego może dojść do nadwrażliwości.
Z tego względu ważne jest również, aby po zakończeniu wybielania przez około 2 tygodnie stosować tak zwaną białą dietę. W tym czasie zęby mogą silnie absorbować płyn zawarty w jedzeniu oraz napojach, co prowadzi do ich przebarwienia. Po 2 tygodniach można stopniowo wprowadzać do diety barwiące produkty.
Wybielanie martwego zęba
Martwy ząb to taki, który nie posiada miazgi, czyli żywej tkanki doprowadzającej do zęba składniki odżywcze oraz tlen. Takie uzębienie poddawane jest leczeniu kanałowemu, którego zadaniem jest dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie zęba, wypełnienie specjalnym preparatem, nazywanym gutaperką, a następnie odbudowanie korony.
Dość często zdarza się, że zęby martwe zaczynają z czasem ciemnieć. Niestety, standardowe metody wybielania nie są w stanie poradzić sobie z ich rozjaśnieniem. Dlatego w gabinetach oferowany jest specjalny zabieg, który polega na ponownym otworzeniu zęba i umieszczeniu w jego wnętrzu specjalnego środka wybielającego. Preparat aplikowany jest na 7 dni, a całą procedurę powtarza się do momentu uzyskania zadowalających efektów.

Czy wybielanie zębów jest trwałe?
Trwałość rezultatów uzyskanych po wybielaniu zależy od przestrzegania higieny jamy ustnej, ilości spożywanych barwiących pokarmów lub napojów, palenia papierosów, a także od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kolor wyjściowy zębiny i podatność na rozjaśnianie mają duży wpływ na efektywność zabiegu. Jeżeli jednak przestrzegasz białej diety oraz higieny jamy ustnej, efekty wybielania mogą utrzymać się nawet 2-3 lata.
Mamy nadzieję że artykuł był dla ciebie pomocny. Jeżeli jesteś z Górnego Śląska to zachęcamy cię do skorzystania z usług dr. Aleksandry Hercka-Mulas. Więcej informacji znajdziesz na naszych stronach ofertowych. Jeżeli chcesz umówić się na wizytę lub zdać jakieś pytanie to zapraszamy do naszej strony kontaktowej.